Napisane przez dnia 07-05-2015 w Medycyna | Brak komentarzy

Kwas foliowy i jego rola

Kwas foliowy z pewnością należy do witamin, które powinna zażywać każda kobieta w wieku rozrodczym. Jeśli kobieta przyjmuje kwas foliowy kilka tygodni przed i w czasie ciąży to zapobiega w dużym stopniu wystąpieniu niektórych wad wrodzonych płodu. Zdrowie dziecka, szczególnie jeszcze tego nie narodzonego, to jest dla rodziców zawsze największy skarb. Dlatego też już od poczęcia, powinniśmy robić wszystko, żeby zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju.


folik

Foto: pixabay.com

Kwas foliowy jest zdecydowanie bardzo potrzebny, jeśli…

Kwas foliowy jest zdecydowanie bardzo potrzebny, jeśli mówimy o budowie zdrowych komórek. Dla większości kobiet tak naprawdę wystarczająca jest dzienna dawka kwasu foliowego w wysokości 0, 4 mg dziennie. Dodatkowo uzupełniona poprzez spożywanie produktów żywnościowych bogatych w kwas foliowy.

Tak naprawdę kwas foliowy w żywności…

Tak naprawdę kwas foliowy w żywności występuje w formie naturalnej w postaci folianów, a bogate w nie produkty to warzywa zielonoliściaste takie jak kapusta, brokuły, szpinak, brukselka czy kalafior. Znajduje się też w roślinach strączkowych typu fasola szparagowa albo groch oraz w cytrusach takich jak pomarańcze i sok pomarańczowy. Na polskim rynku bez problemu są dostępne produkty spożywcze wzbogacone w kwas foliowy, takie jak niektóre płatki śniadaniowe albo soki owocowe. Folik jest coraz częściej wybieranym preparatem przez klientki.

folik

Foto: pixabay.com

Kwas foliowy w tabletkach jest powszechnie używany do wzbogacania żywności, dlatego też dzięki nieco mniejszej cząsteczce jest łatwiej niż foliany przyswajany przez organizm. Foliany bardzo często ulegają rozkładowi w trakcie przechowywania a także pod wpływem wysokiej temperatury, w trakcie gotowania i pieczenia. Przyswajalność folianów z pożywienia jest na poziomie tylko i zaledwie 50%. Dlatego też tak niezbędne jest przyjmowanie kwasu foliowego w dawce 0, 4 mg dziennie. W takiej właśnie dawce jest on dostępny bez recepty, co jest warte podkreślenia.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>