Choroby jamy ustnej – strzeż się przed nimi!

Napisane przez dnia 06-06-2017 w Fotografia | Brak komentarzy

Choroby jamy ustnej – strzeż się przed nimi!

Większość z nas marzy o idealnym, śnieżnobiałym uśmiechu, który dodaje uroku i pewności siebie. Wiąże się z tym skrupulatne dbanie o czystość i zdrowie jamy ustnej, może to jednak nie być proste, gdyż każdego dnia są one narażone na atak różnych bakterii. Najczęstszą chorobą jamy ustnej jest oczywiście próchnica, jednak z nią jesteśmy w stanie sobie szybko poradzić. Istnieją inne, poważniejsze choroby, mianowicie fluoroza i paradontoza, które negatywnie wpływają na wygląd naszych zębów.


leczenie kaszlu

Foto: pixabay.com

O jamę ustną i jej higienę należy…

O jamę ustną i jej higienę należy bardzo dbać i co do tego nikt z nas nie ma wątpliwości. Często jednak zapadamy na choroby, które niekoniecznie muszą zależeć od częstości mycia zębów. Dlatego oprócz regularnego szczotkowania powinniśmy także pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa. Tylko on jest w stanie dokładnie obejrzeć stan naszych zębów i określić, czy istnieje zagrożenie rozwoju jakiejś choroby. Wtedy też łatwiej jest ją powstrzymać. Pierwszą wspomnianą chorobą jamy ustnej jest fluoroza. Wynika ona z nadmiaru fluoru w organizmie, który może się dostać do niego przez wodę pitną, spożywane pokarmy, zażywane leki czy też przez czynniki przemysłowe.

leczenie ran

Foto: pixabay.com

Fluor to bardzo ważny pierwiastek dla naszego organizmu, niemniej bardzo łatwo o przekroczenie dopuszczalnej granicy, co wywołuje niszczenie szkliwa. Na zębach dostrzeżemy przebarwienia, ciemniejsze plamki, a zęby mogą zacząć się kruszyć. Aby chronić się przed fluorozą, musimy zmniejszyć ilość fluoru przyjmowanego w swoim codziennym życiu. Kolejną chorobą jamy ustnej jest paradontoza. To choroba cofających się dziąseł, które odsłaniają szyjki zębowe. Początkowo jednak rozwija się stan zapalny dziąseł i zaczynają one krwawić.

leczenie odleżyn

Foto: pixabay.com

Jest to najlepszy moment, by podjąć leczenie. W tym wypadku powinniśmy zacząć stosować pastę na krwawiące dziąsła. Ma ona działanie przeciwzapalne, dzięki czemu usuwa ten objaw i tym samym zmniejsza zagrożenie paradontozą. Jeśli tego nie zrobimy, dziąsła zaczną się cofać, a zęby stracą stabilność. Z kolei wrażliwe szyjki zębowe będą boleć i mogą szybko zacząć niszczeć wskutek próchnicy. Końcowym etapem tej choroby jest wypadanie zębów.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>