Napisane przez dnia 02-11-2013 w Różne | Brak komentarzy

Skąd się biorą normy laboratoryjne?

Badania laboratoryjne robi każdy z nas z wielu różnych powodów. Najczęściej są to zalecenia lekarza, wynikające z pewnych dysfunkcji organizmu, które mają na celu wskazanie, co jest przyczyną tych nieprawidłowości, ale bywa też, że badamy się na potrzeby nowej pracy, aby upewnić się, że możemy ją wykonywać bez przeszkód.Galeria

Nie można by jednak było określić, czy stan naszego organizmu jest prawidłowy, gdyby nie normy laboratoryjne. Są to pewne ustalone przedziały wartości, które świadczą o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Oznacza to, że jeśli na przykład w typowym składzie moczu nie występuje jakiś pierwiastek, to jego pojawienie się oznacza dysfunkcję jednego z organów. Wieloletnie badania pozwoliły ustalić, jakie substancje świadczą, o jakich organach.

Normy laboratoryjne pozwalają wykryć cukrzycę, ciążę,…

Normy laboratoryjne pozwalają wykryć cukrzycę, ciążę, choroby wątroby, anemię i wiele innych schorzeń. Niektóre z nich mogą też wskazywać na nowotwory. Można się zastanawiać skąd się biorą normy laboratoryjne. W rzeczywistości są one wynikiem badań wielu pokoleń ludzi w różnym wieku, płci i statusie społecznym, dzięki którym określono pewien przedział wartości, w których organizm jest zdrowy. Przedział wynika z tego, że każde środowisko, płeć czy wiek mogą warunkować inne prawidłowe wyniki.

Normy laboratoryjne są też często określane oddzielnie dla kobiet i mężczyzn, oraz dla dzieci i dorosłych. Dzieje się tak z uwagi na specyfikę funkcjonowania organizmu, inne rodzaje hormonów, inną pojemność naczyń itp. Różnice mogą też występować w obrębie różnych ras.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>